Ebru GünDeş Fan CLup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

HTML NEDİR ???

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

HTML NEDİR ??? Empty
MesajKonu: HTML NEDİR ???   HTML NEDİR ??? EmptyÇarş. Eyl. 02, 2009 11:40 am

HTML nedir?

HTML bir programlama dili değildir. HTML bir mark-up (~işaretleme) dilidir,Tag denilen özel işaretlerle bir yazınin hepsini ya da sadece bir kısmının görünümünü ve işlevini değiştirmeye yarar. Örneğin herhangi bir tag olmadan default yazı tipinde görünen bir yazı, HTML içinde önüne ve arkasına ve işaretleri gelince bu şekilde kalın yazı görülür.

HTML tag'leri

HTML tagleri bir çok farklı şekilde sınıflandırılabilir. Su sekildedir:

Bir açma bir de kapama tag'inden oluşan container tag'leri,
Tek başına bulunan tag'ler.

HTML dökümanlarının Yapısı:

Burada genelde başlık, Javascript tanımlamaları vb elemanlar bulunur...

Burada ise dökümanın asıl içeriği vardır, içinde metin, ses, video vb. bilgiler bulunur.

Aşağıdaki HTML başlığı atındaki butonlara tıklayarak konularla ilgili bilgilere ve örneklere ulaşabilirsiniz

Listeler:

HTML bize üç tip liste hazırlama imkanı veriyor. Bunlar;

Sıralı listeler (ordered list)
Sırasız listeler (unordered list)
Tanımlama listeleri (definition list)
Sıralı listeler rakam , harf yada her ikisini içiçe alarak liste oluşturmamızı sağlar.Sırasız listeler rakam/harf yerine madde imleri koyarak liste oluşturmamızı sağlar. Tanımlama listeleri ise bir listeden çok kalabalık metinlerde okumayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bir araçtır. Listemizin rakamla mı harfle mi olacağını (type) parametresi ile belirtebiliriz.

Sıralı Listeler

Html Etiketi Etiketin Web Sayfasındaki görüntüsü
    ELEMANLAR :
  1. ELEMAN 1
  2. ELEMAN 2
  3. ELEMAN 3
ELEMANLAR :
ELEMAN 1
ELEMAN 2
ELEMAN 3

Sırasız Listeler

Html Etiketi Etiketin Web Sayfasındaki görüntüsü
    ELEMANLAR:
  • ELEMAN 1
  • ELEMAN 2
  • ELEMAN 3
ELEMANLAR:
ELEMAN 1
ELEMAN 2
ELEMAN 3

Tanımlama listeleri

Karbonhidrat ve ben
En çok bol karbonhidratlı yemekleri severim, özellikle de makarna ve türevlerini. Lazanya favorimdir.

Sebze ve ben
Sebzeyle aram pek iyi değildir ama taze fasulye oldukça lezziz bir yiyecektir. Onun dışında dolma, sarma da güzeldir.

Et ve ben
Et seven bir insanimdir. Her çesit kebabi afiyetle yerim. Kırmızı olsun, beyaz olsun, hemen hemen bütün etleri yerim.

Karbonhidrat ve ben
En çok bol karbonhidratlı yemekleri severim, özellikle de makarna ve türevlerini..
Sebze ve ben
Sebzeyle aram pek iyi değildir ama taze fasulye oldukça lezziz bir yiyecektir. Onun dışında dolma, sarma da güzeldir.
Et ve ben
Et seven bir insanimdir. Her çesit kebabi afiyetle yerim. Kırmızı olsun, beyaz olsun, hemen hemen bütün etleri yerim.

Etiketler : html dersleri
Kategoriler : Html
http://ebru-gundes.yetkinforum.com

HTML NEDİR ???
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Domain Alan Adı Nedir?